Hreeyn Világa 5.
Cherey sziget

1. Fejezet – Hreeyn szomszédságában

007_realsize.jpg

Cherey sziget
Főváros: Tian
Népesség: 1.320.000 fő
Államforma: Császárság

Hreeyn partvidéke tele van kisebb nagyobb szigetekkel, ám közülük nem mind alkot önálló államot. A kontinens keleti szomszédságában, Az északi hidegöv mentén és lentebb, Hreeyn második legnagyobb szigetországa terül el, a Cherey sziget. Az itteniek elzárkóztak sok száz évvel ezelőtt, ezért a kultúrájuk is egyedivé változott az évek alatt.
A szigetet meglepően sokan lakják, ám ennek ellenére, a teljes ismert területe alig 65%. A partvidéke zátonyokkal tarkított, viszont több nagyobb partszakaszon biztonságos öblök találhatóak, ezeket többnyire egy-egy település védelmezi és használja. Ugyan a sziget erősen az északi időjárásnak van kitéve, a dél felől jövő tengeráramlatoknak köszönhetően, a part menti vizek dél, délkelet és délnyugat felöli része nem fagy be, a vidék éghajlata is inkább az enyhén hűvös őszre emlékeztet az év túlnyomó részében. A Cherey sziget sok érdekességet és furcsaságot mutat azoknak, akik betekintést nyernek ebbe a zárt világba.

399_realsize.jpgEgy tipikus Cherey nemesi udvarház

2. Fejezet – A sziget történelme

 Meg kell jegyeznünk, hogy sokáig a sziget lakatlan volt, értelmes fajok nem alkottak rajta területileg fennhatóságot. 1194-ben érkeztek ide az első telepesek, az emberek. A kor írásai alátámasztják, hogy találtak olyan bizonyítékokat, melyek szerint jóval korábban éltek itt mások, nyomaikat viszont igyekezték háborítatlanul hagyni.
A 12. században a helyiek gyarapodtak, új telepesek érkeztek. Elkezdték a sziget feltérképezését, de nagyon sok helyre nem jutottak el. 1234-ben, egy Chi-ou nevezetű nő elkezdte befolyása alá hajtani a környező településeket és vidékeket. Zsarnoki elnyomása ellen többen fellázadtak, a lázongásokra kegyetlenkedésekkel válaszolt. Ez vezetett aztán a polgárháborúhoz, mely 1237-ben tört ki, mikor a feldühödött tömeg, megfeszíttette Chi-ou lányát, majd fegyvert ragadva a katonái ellen fordult. A harcok véresek és hosszúak voltak, 1281-ben vetettek neki véget, mikor a zsarnokot végre elfogták és halálraítélték. A veszteségek és betegséghullámok miatt sokan elvándoroltak. A helyzet 1301-re állt helyre, bár a népesség, még mindig társadalmilag el volt maradva a kontinensen élőkhöz képest. Később, az 1307-es évekre komoly területfoglalási hullám kezdődött, melynek eredményeként megalakult a Cherey Császárság, mely az első uralkodócsaládról kapta a nevét.

8767912c9780473555.jpgChi-ou

1323-ban megkezdődött a kereskedelem a kontinenssel, leginkább Hyboriával, mely gazdasági fellendülést és társadalmi, valamint politikai stabilitást eredményezett. Ez kedvezett a tudomány és művészetek terjedésének, valamint a Hreeyni Tudományos Akadémia tudósai végre szemügyre vehették a sziget múltjaira emlékeztető bizonyítékokat. 1339-ben egy helyi tudós Luon Senn hajójával elindult a part mentén, majd 1340 tavaszán megtépázva ugyan, de sikeresen megkerülte a szigetet. Mai napig vita tárgya, hogy Cherey sziget, valóban sziget-e, és nem pedig félsziget. Luon Senn családja állítja, hogy sziget, sokan úgy vélik, hogy ahol ő áthajózott északon, csak egy bejegesedett földszoroson keresztül haladt át. Ezen kívül a félsziget elméletét az is bizonyítja, hogy az alapos kutatások szerint, a sziget hegyein lévő, illetve nehezen megközelíthető különös romjai és építményi sok hasonlóságot mutatnak a hyboriai hegyekben talált romokkal.

843_max.jpgLegismertebb és legrettegettebb rom a hegyek között

A szigeten a legutolsó harci esemény 1462-ben volt, mikor egy renegát szervezet megpróbált merényletet elkövetni az uralkodó ellen. Maga a császár számolt le velük, ám az őket támogató nemesek elindították seregeiket, hogy átvehessék a hatalmat. A császári haderők parancsnoka, Jao tábornok 1464-ben döntő csapást mért rájuk. Az eset után, 1470-ben a császár új reformokat vezetett be, hogy a nemességnek is kedvezzen, de ne ártson ezzel a köznépnek. Jao tábornok visszavonult ezek után és 1472-ben megírta hadviselésről és hadászatról szóló könyvét. Azóta, minden hadiakadémián, lovagrendben és más fegyveres erők vezetőinek kötelező tananyag.

 

carnevale_pic047.jpgJao tábornok, a harcosból lett filozófus 

3. Fejezet – Élet a szigeten

A szigeten az élet nem könnyű, főleg az időjárás miatt. Az itteniek már megszokták, hogy csak a tél és az ősz váltakozik szinte, ez meg is látszik irodalmuk, festészetük és zeneműveikben egyaránt. Ettől különleges a helyi művészet.
Az itt élő emberek pedig attól, hogy külsőre sokban különböznek a kontinensen élőktől. A tudósok ez előszeretettel elfelejtik, és nem igazán foglalkoznak avval a ténnyel, hogy mikor az emberi faj idekerült Hreeynre, nem egységes fajként jelentek meg, hanem több alfajként. Gyakorta felmerül vitatémaként a Tudományok Akadémián a diákok részéről, a tudósok és akadémikusok pedig úgy kezelik a témát, mint egy felesleges dolgot az életben. Ezen nézetprobléma leküzdéséhez idő kell, de ami a lényeg, hogy a Cherey sziget lakói alacsonyabb termetűek a kontinensen élőknél, és legkirívóbb tulajdonságuk, hogy szemeik mandula alakúak, így hamar felismerhető hova is valósiak.

195_max.jpgHajnali edzés az utcán

A sziget partvidéke a legsűrűbben lakott, sok falu és város található ezeken a területeken, kivéve az északabbi részeket, azok lakatlanok. A partok mentén, a földeken túlnyomó részt rizstermesztés folyik, Hreeyn minden pontjára innét szállítják kizárólag. A sziget kisebb hegyein és domboldalain kecske és szarvasmarha tenyésztés folyik. A sziget középpontjának tekinthető hegységnek csak a déli lejtőit járja ember, azokat is legfeljebb 1100 méteres magasságig. A hegy vonulatai természetes falat képeznek, azokon túl nem nagyon van civilizált élet, csak az ismeretlen.
A sziget lakói kivétel nélkül emberek, hosszabb rövidebb időre azonban megfordulnak mások is erre, de inkább csak félvérek (félelf, félork). Mint említve volt, tradicionálisan a helyiek nemzeti étele a rizs, melyet legkülönbözőbb módokon használnak fel. Legismertebb import változata a rizspálinka, mely a legtöbb nagyvárosban megtalálható.
Cherey sziget hadviselése szintén eltérő a megszokottól. Míg például a Roem birodalom nehéz lovasai jelentik a potenciális hadviselés csúcsát, a szigeten a lovasságnak nincsen szerepe. Sőt lovat nagyon kevesen tartanak, azok is alacsony termetű teherhordó pónik. A Cherey hadviselés alapja az íjászat, a lándzsások, valamint a különböző pusztakezes harci technikák. Előbbi kettőt, már fiatalon elkezdik művelni, és erre épül a teljes császári haderő. Utóbbit viszont kis létszámban oktatják, főleg szerzetesrendek kolostoraiban. Céljuk nemcsak a test edzése, hanem egy kissé elvonatkoztatott életszemlélet, filozófia átadása. A különböző harci technikákat tanítók közül többen képeztek ki külhoniakat, akik odahaza igyekeztek saját stílusuk szerint tovább fejlődni, majd ezt a tudást átadni. A harcias szerzetesrendekről így elmondható, a szigetről eredeztethető a létük.
Társadalmi szinten okozhat fejtörést a szigetet meglátogatóknak a helyi szokásjog és törvények. A reformok óta, a császár nem rendelkezik területtel, és közvetlen irányítással a népe felett, csak bizonyos esetekben. Viszont neki van a legnagyobb hadserege. A nemesek, akik között feloszlik a terület és a föld, közvetlenül gyakorolják hatalmukat, és ők képezik a törvényt. Ha akad az adott vidéken bármilyen természetes nyersanyag, az mind a császár tulajdona, de részesedést kaphat belőle, amennyiben saját embereivel védelmezi és dolgozza fel azt. A nemesek mind tartanak saját hadsereget, ha pedig a császár harcba hívja, akkor minden emberével együtt meg kell jelennie. A társadalmukat rangsorolják, és kasztokra osztják. Nem túl előnyös, főleg aki nem ismeri a rendszert, de ettől függetlenül szigorúan veszik a különböző kasztokra kiszabott, különböző törvényeket.
A törvények kissé vaskalaposak, és a halálbüntetések gyakoriak. Ennek ellensúlyozására létezik két kissé abszurd törvény, a kitaszítás és a száműzetés. A száműzöttek elhagyják hazájukat, és nem térhetnek haza többé. A történelem során számtalan ilyen előfordult, néhányuk valamelyik nagyvárosba utazott a kontinensre, ahol Chereyből származó árukkal kezdett kereskedni. Megint mások, fegyverüket ajánlották fel, ahol szükség volt rá. Ez történt például Babylonban, a Trollháború idején, egy kisebb csapat chereyi ember beállt Khalesz tábornok seregébe és végigvívták az oldalán a háborút, majd állítólag ott telepedtek le valahol a hegyekben.

358_max.jpgŐrtorony az ismeretlen határán

A kitaszítás ezzel szemben bonyolultabb. Időhöz van kötve, amit a büntető határoz meg saját döntésére. Az ismert legrövidebb idő 8 év, míg a leghosszabb 74 év volt. A kitaszítottak lélekszáma megközelítőleg 20. 000 fő. Ezeket az embereket az ismeretlen területre űzik, a hegységekbe északra, hogy itt éljenek, míg le nem jár az idejük. Utána visszatérhetnek, és a császártól kaphatnak kegyelmet. Eddig nem sok ilyen történt, mivel a hegyekben az élet halmozottan veszélyes. Nem csak a zord időjárás, lavinák okoznak gondot, hanem az élelemszerzés is. Szerencsére a törvény nem követel elzárkózást, így kereskedelem lévén szert tesznek olyan élelemre, amit nem képesek megszerezni másképp. A hegyi folyókban, a jég alól halászásznak, a hegyek között vándoroló vad kecskéket pedig vadásszák. A veszélyeket így is a természet rejti magában, medvék, rozsomákok is portyáznak a kecskékre, a hegyek bércein pedig peryton falkák fészkelnek.

wp_new_zealand_1680x1050.jpgA hegység, mely szépséges és veszélyes

Néhány kegyelmet nyert kitaszított elmondása szerint, élnek még nagy testű szőrős lények is a hegyekben, de erre nincsenek bizonyítékok, csak az ő szavuk. Annál több bizonyíték van viszont arra, hogy a magasabban fekvő területen elvétve egy-egy jégóriásba botlik az ember. A legszörnyűbb azonban az, hogy nem tudni, mennyien is vannak tulajdonképpen. Az itteni romokat pedig eszük ágában se volt soha meglátogatni, így is egy hajszálon függ az életük szerencsétlen embereknek.
A Cherey sziget tehát sok furcsa és meglepő dolgot tartogat annak, aki idevetődik. Jelenleg, egy Tusoa Ziln nevű férfi a császár, ki korára tekintettel hamarosan leköszön, helyét valószínűleg a lánya veszi át, Yiah Ziln. Róla úgy tartják, hogy nagy hatalommal rendelkező mágus. Mindezeken túl, rengeteg olyan titkot rejt a sziget, amit még senki sem tárt fel eddig. Ám a legfontosabb tényező mégis a veszély, mely ott les mindenütt a szigeten.

yontash1fj9.jpgTusao Ziln császár

 

pzo1105-chelaxian.jpgYiah, császár lánya

Hreeyn Krónikái

Kedves olvasó! A könnyebb navigációért javasoljuk használd a címkefelhőt! A Hreeyn krónikái egy hagyományos szerepjátékkal foglalkozó társaság szabadidős fantázia terméke, mely már sok éve folyik. Az életút játék alapjául egy Pathfinder/True D20 szabályrendszer szolgál. Itt a blog virtuális hasábjain szeretnénk megörökíteni a történeteket, melyeket átélünk, hogy szép emlékeket hagyjunk magunknak, és hogy mások is esetleg örömüket leljék benne. Az itt feltűnő tartalmak, csupán hangulati értékűek, szerzői jogot nem sértenek. A történet, a mindenkori kalandmester saját agymenéséből táplálkozik, ám előfordul, hogy idő hiányában, publikált forrásokhoz nyúlt a kalandok megteremtéséhez, ezeket a forrásokat a lehető legpontosabban igyekszik feltűntetni. Feltűnnek más szerzők művei is, ezeket megjelölve, a saját beleegyezésükre kerülnek ki a blogba. Az ezen felül előforduló esetleges egyezések csak puszta véletlenek, ebből adódó kellemetlenségekért előre is elnézést kérünk. Kellemes kikapcsolódást és olvasást kívánunk.

Friss topikok

Naptár

július 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
süti beállítások módosítása