Mindenütt a világban az igazi úr a természet. Van hogy elvesz, van hogy ad, befolyásolni nem lehet, csak megpróbálni vele együtt élni. A különböző járványok, megbetegedések sokszor azt éreztetik, hogy a természet ellenünk van, holott ez szerves részét képezi az életnek.
Hreeynen a betegségek, mint más vföldeken, más világokban ugyanúgy megtalálhatóak, legyenek azok természetesek, vagy mágikus eredetűek. Hreeyn leggyakoribb és legismertebb betegségei a következők:
Sárga Lepra: Dél Hreeynen terjedt el ez a betegség, mely leginkább a technikai fejlődésnek köszönhető, szerencsére hamar felfedezhető, így könnyű a terjedését megfékezni. Ennek ellenére Babylonban gyakran okozott gondot, főleg a háborús időket követően. A halottak eltemetéséhez különböző vegyszereket alkalmaznak, hogy megelőzzék az esetleges fekete mágia alkalmazását, az így védett földi maradványok nagyobb eséllyel “nyugodnak békében”. Az ilyen és ehhez hasonló növényvédő vegyszerek bőrön át felszívódva reakcióba lépnek a szervezetttel. A véráramba került anyagok innentől kezdve könnyedén terjednek és képesek megfertőzni másokat is lég, csepp vagy sebfertőzés útján is.
Az áldozat bőre elsárgul, jelezvén, hogy a betegség elkezdte leépíteni a belső szerveket, izületeket, csontokat. Először ahol megjelenik a sárgulás ott kezd el sorvadni belülről a test. Az így elsorvadt testrészek pedig végül leválnak a testről.
Dérpestis: Tradicionális hyboriai járvány, főként a hideg éghajlatú vidékeken üti fel a fejét. Leginkább azokon a helyeken, ahol az életszínvonal alacsonyabb, ezért is érthető, hogy népbetegséggé vált északon. Az áldozatokon apró fagyásszerű kelések jelentkeznek, mely árulkodik a betegségről. Nagy fájdalmakkal és lázzal jár, még a legellenállóbb szervezetet is képes legyengíteni. A dérpestisnek nagyon magas a halálozási aránya, ráadásul egy évben akár többször is kitörhet a járvány.
Fojtópestis: A fojtópestis viszonylag ritkább az ismertek között, de legalább olyan veszélyes. Gyakrabban a tavaszi időszakban jelentkezhet, az áldozatoknak a nyelve megfeketedik, a nyelvtő pedig fekélyes, gennyes lesz. A szervezet ellenreakciója okozza a problémát igazából, ugyanis a nyelv ilyenkor megvastagszik, felduzzad. A felduzzadt nyelv miatt a beszédkészségét elveszíti, végül pedig azt eredményezi, hogy az áldozat megfullad. Kizárólag cseppfertőzés útján terjed így viszonylag megfékezhető.
Hyxlaen nátha: Mikor a Hyxlaen birodalom kultúrális és gazdasági fellendülést élt meg elkezdődött egy népvándorlás, hogy itt tanuljanak a fiatalok ésk épezzék magukat, a háborús időkben pedig területén keresztül több csapat mozgás történt. Ezek együttesen eredményezték, hogy ez az igen virulens járvány megjelent. Pontos kiváltó oka, betege nem ismert. Kezdetben háborús időszakban és utána jelentkezett. Jelemzően gyengeség rosszullét a kezdeti diagnózis, majd heves láz és komoly fájdalmakat okoz. Végül a szervezet ellenállóképességét legyűrve az áldozat meghal. Könnyen terjed és rendkívül veszélyes betegség.
Tüdővész: Tipikus bányász betegség, olyan helyeken ahol mély tárnákban folytatnak ásatásokat gyakran előfordul. Leginkább az miatt veszélyes, hogy a törpe lakosság relatíve ellenálló vele szemben – 100 törpéből 2 betegszik meg – ám sajnos könnyen hordozókká válhatnak és így fertőzhetnek meg másokat.
Ezeken kívül léteznek más, kevésbé gyakori, megfelelő körülmények között könnyebben kezelhető betegségek, mint a vérhas, kolera, szifilis, daganatos megbetegedések, himlő, malária és más hasonló betegségek.
A kontinens nagy “fekete foltján” a Magas Vadonban a feltételek kész tenyésztalajt biztosítanak a különböző fertőzések, vírusok és betegségek számára. Az itt élők, a bányászkonzorciumok, a fekitermelő vállalatok számára ez általános problémát jelent, az orvostudománynak pedig kiváló kutatási anyagot. Szerencsére az itt “honos” betegségek nem igazán jutnak ki innét, ez főleg a klíma és az elszigeteltség miatt van. Ennek ellenére a veszély folyamatosan fennáll, nem beszélve arról is, hogy a dzsungel legtöbb kórságát nem is regisztrálták még, gyógyszer ellene pedig nem létezik. Néhány ismert helyi nyavalya közül a legveszélyesebb, a Vörös Mocsárvész. Ez tulajdonképpen egy veszélyes parazita fertőzés, sebeken, hugyvezetéken vagy bélrendszeren keresztül hatol be a szervezetbe, ahol elhelyezi a lárváit, majd elpusztul. Behatolása irritáló, viszkető érzéssel jár. A lárvák valamely belső szervre akaszkodnak és ezen élősködve fejlődnek. később a börön vörösfoltokban fekélyes kelések jelennek meg, amik aztán kipukkanva kellemetlen szagot árasztanak magukból, jelezvén, hogy az adott belső szerv már rothadásnak indult. A nyílt seb kiválóan alkalmas arra, hogy a beteg megfertőzzön másokat. Szerencsére, csak meghatározott páratartalmú és hőmérsékletű vidékeken képes ez a parazita megélni, így a Mocsárvész semmi esetre sem kerülhet ki a dzsungel sötétjéből.
A kontinens őshagyományokkal rendelkező országaiban, ahol nagy múltra tekint vissza az arisztokrácia, elterjedt és gyakoriak az érdekházasságok miatt kialakuló örökletes betegségek. A könnyen belterjesedő famíliákban leggyakoribb öröklődéssel jelentkező betegségek a következők:
Császárkór: Eredetileg az uralkodó famíliákban fordult elő, később aztán alsóbb rangú osztályokban is. Alattom betegség, legalább 15-20 évig lappang a szervezetben, majd fokozatosan leépíti az áldozat mentális képességeit. Gyakoriak a halucinációk és tévképzetek, és legfőképpen az aluszékonyság.
Öszvérkór: Egyre gyakoribb betegség, férfi és nő egyaránt örökölheti, eredménye a fokozott fizikai képességek fejlődése és a meddőség, semmilyen ismert módon nem kezelhető, az illető képtelen a gyermeknemzésre.
Fattyúbénulás: Leggyakrabban balkézről származó gyermekeknél fedezték fel ezt az elváltozást, a beteg valamely végtagja már gyermekkorban elkezd deformálódni, majd később teljesen érzéketlenné válik és lebénul. Kellemetlen, abból a szempontból leginkább, hogy az ilyeneket a nemesi családokban kissé kirekesztik.
Vérzékenység: A családok nőtagjai képesek hordozni, de a férfiakat sújtja ez a betegség. Meggátolja, a véralvadást így azon nemes ifjak, akiket egy baleset ért és vérző sebük okozta halálukat, felmerül a gyanú erre a betegségre.
Az említetteken kívül Hreeyn még számtalan veszedelmes kórt rejteget az óvatlanokra, többségükre vannak gyógyszerek, vagy éppen a mágia áldasos hatása segíthet, ám rengeteg közülük, az itt bemutatottakkal együtt hosszú időre még hírdetni fogja, hogy a természet az úr!